Nenáročná dieta: hubni bez hladu

Napsal LaveLLuLu (») 20. 1. 2012, přečteno: 1207×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Víš, že máš nějaké to kilo navíc, ale upřít si jídlo jednoduše nedokážeš. Nemusíš se bát hladovění, a přesto můžeš shodit vytoužené dvě, tři, klidně až pět kilo.

 

Hlad ti nemusí znepříjemňovat život, a přesto půjdou kila dolů. Zapomeň na drastické diety a hladovění, po kterých ti hrozí tak maximálně jo-jo efekt. S nízkosacharidovou dietou sundáš pár kilo navíc, zeštíhlíš v problematických partiích, kde má tuk tendenci se nejvíce usazovat, a ještě uděláš něco pro své zdraví.

Takzvaná ketogenní dieta má oproti jiným drastickým jídelníčkům jednu zásadní výhodu – nejde proti pravidlům zdravé životosprávy a neochuzuje tě o nic, co si tvé tělo žádá. Přesto tě může dovézt k vytoužené váze. Co je při ní potřeba? Omezit tvůj příjem sacharidů. Ty do těla dostáváme v trojí podobě – jako jednoduché cukry, škroby a také v jinak velmi důležité vláknině.

Jak naše tělo funguje? Když sníš něco, co obsahuje jednoduché cukry, tělo je začne spotřebovávat. Proto ti čokoláda nebo jiná sladkost dokáže tak bleskově dodat energii a zahnat únavu. Co když mu žádné sacharidy nedodáš? Musí si najít jiný zdroj energie, a tak sáhne do zásob – tukových zásob. Tento stav se biologicky označuje jako ketóza. Pro tělo je obtížnější spalovat tuky, a to jak ty přijímané potravou, tak již uložené. Proto se snaží nejprve štěpit cukry a vysílat signály k jejich doplnění. Těmto signálům musíš odolat a tělu pak nezbude nic jiného, než začít spalovat tukové zásoby. A tím začíná i vytoužené hubnutí, protože tuk máš usazený právě v problematických partiích.

Při ketogenní dietě bys neměla výrazně snížit svůj energetický příjem, to bys – pokud nemáš dostatečně silnou vůli – nemusela vydržet moc dlouho a následně by to vedlo k ještě většímu přejídání a se k již zmíněnému jo-jo efektu. Jen se snaž upravit svůj jídelníček. Eliminuj v něm množství sacharidů a zkus je nahradit proteiny. Dopřej si maso, ryby, vajíčka, mléko, čerstvou i dušenou či grilovanou zeleninu.

Sladkosti nahraď zdravějšími ořechy nebo sladkým ovocem (nejlépe jen dopoledne, aby tělo zvládlo cukry zpracovat). Ovoce sice také obsahuje cukry, ale v mnohem přirozenější podobě než čokoláda nebo dortíky.

Zkus si odepřít přílohy nebo zmenšit jejich množství. Brambory a rýži zmenši na polovinu a nahraď je dostatečným množstvím dušené, v páře vařené či grilované zeleniny nebo čerstvým salátem.

Vynechej sladká hlavní jídla, omáčky s knedlíky a pokrmy z brambor nebo z rýže, které jsou doslova škrobovou bombou. Ani s těstovinami bys to neměla přehánět, když už si je dopřeješ, tak s kouskem masa a zeleninou, nikoli se smetanovou omáčkou.

K hlavnímu jídlu je tedy ideálním pokrmem maso s zeleninou. Pokud nejsi na maso příliš zvyklá, může trochu zatěžovat tvůj trávicí systém, proto je dobré dbát na dostatečný přísun probiotik (jogurty, kysané mléčné nápoje), případně si v lékárně pořídit Psyllium (přírodní rozpustná vláknina z jitrocele).

Ruku v ruce s dietou by ses měla věnovat také dostatečnému pohybu. Ideální volbou je aerobní cvičení. Mezi aerobní sporty patří například plavání, cyklistika, běh, chůze, pěší turistika, běh na lyžích, veslování.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a třináct