Citové vydírání je jen zbraŇ

Napsal LaveLLuLu (») 13. 10. 2011, přečteno: 1530×

Citové vydírání – nepříjemná záležitost, se kterou se může setkat každá z nás. Jak se tomu ale bránit? Vše se dozvíš v tomto článku…

To, co tady budu popisovat, vím z mnohaletých zkušeností. Bohužel se s tím MUSÍM potýkat téměř den co den… Tímto článkem bych chtěla pomoct tobě do budoucna. Říct ti, jak se bránit a nenechat si rozdrtit nervy na padrť.

Citoví vyděrači x psychičtí vampíři
Rozdíl je mezi nimi ten, že citovým vyděračům jde o to, přenést tvou pozornost hlavně na něj, nechat se stále utěšovat a přesvědčovat. Psychickým vampírům jde ale o tvou energii. To bylo jen takové vysvětlení rozdílů, kdyby někoho z vás napadlo něco podobného. Citový vyděrač a psychický vampír NENÍ JEDNO A TO SAMÉ.

Citové vydírání – to je způsob, který rádi využívají ti, co se dožadují pozornosti, chtějí být opečovávaní a odmítají si přiznat chyby. Při jejich nepohodlí a ohrožení, že budou sami, využívají svoji drtivou zbraň. Tou je citové vydírání.

O co jde u citového vydírání především?
Těmto lidem jde především o to navodit nám pocit viny. Abychom si řekli, že za většinu věcí můžeme my. Nutí nás se k nim neustále vázat a své chyby si nikdy nepřipouštějí. Na toto si dej pozor. Vždy, když se setkáš přesně s tím, že ti bude navozovat pocit viny, hned se zamysli nad tím, jak se chová dotyčný. Bere ohledy na tebe on?

Nejmenší forma citového vydírání je, když se ti třeba nějaká kamarádka nebo kamarád snaží neustále naznačovat, že ho/ji moc urážíš, že to už přeháníš a nebereš ohled na to, jak se má on/ona a že ho to jednou donutí udělat hroznou pitomost.

Co dělat?
Rozhodně se nepřesvědčuj, že má pravdu. Rozhodně se mu do toho nezačni míchat tím způsobem, že ho začneš uklidňovat a přesvědčovat. Proč?...

Zamysli se: Copak někdy dotyčný chtěl mluvit o tvých problémech? Řešil je snad někdy? Všimla sis, že o tobě ještě nikdy nemluvil? Nesoucítil? Nesnažil se něco řešit? Pak mu něco pravděpodobně vytkneš a rozzlobí tě jeho postoj. Pokud je to citový vyděrač, co udělá? Začne si přece stěžovat, plakat nad svým životem… A to je ono. Je to sobecký pokrytec, myslí jen na sebe a na svá přání, na své pohodlí a zavázanost. Ty se ale nenech zmanipulovat.

A ta největší forma - vydírání sebevraždou
Tady už bude citový vyděrač zkoušet tvé nervy natvrdo. Začíná si při sebemenších záminkách stěžovat na to, jak jsi bezcitná, jak nikoho nezajímá to, co dělá on, že život už nemá smysl, že by se raději zabil, než by trpěl neoprávněné urážky a odstrkování… Možná by tobě/vám pak bylo na světě lépe bez podobné přítěže…

V tu chvíli mu jde o jediné, donutit tě k ještě většímu soucitu. Nezajímá ho, jak se cítíš ty, co právě prožíváš za muka… Je jen on a jeho divadélko. Řekla bych (z vlastní zkušenosti s takovými lidmi, které jsem potkala), že oni jsou sebevraždy schopni. Možná ne všichni, ale vím, že mnozí toho schopni jsou a opravdu to mohou udělat. Jsou to lidé natolik nevyrovnaní sami se sebou, že to udělat skutečně mohou, ale je tu jedno velké ALE.

Řešení?
Přesně to, v co oni doufají, je, že se jim budeme snažit bránit, budeme je přemlouvat a říkat jim sladká slůvka o tom, jak jsou tady potřební… Někteří se možná pokouší na ně v poslední chvilce vypálit, jak jsou bezcitní oni, jací jsou zbabělci…

Ale tím nejlepším řešením z těch všech je nechat to být. Říct: "Dobře, dělej si, co chceš!“ Nadále bys měla snížit kontakt na to největší možné minimum, pokud s takovým člověkem dokonce musíš žít. Vyvarovat se hádek a odebrat se co nejdál (pokud to bude možné) je asi nejlepší. Pak už jen zbývá prostě čekat. V průběhu čekání buď budeš muset přijmout fakt, že to skutečně udělá, nebo to jednoduše po boku takového člověka přežít.

Když to skutečně udělá...
Tento smutný fakt se opravdu může stát – nedávej si to nikdy a v žádném případě za vinu! NIKDY! Měli spoustu šancí být jinými lidmi, pečovat o své blízké a upevňovat vlastním úsilím vztahy, ale té šance se nechytili…

Svou psychiku si zbytečně nenič nějakým přemlouváním, nebo pozdějším zpytováním svědomí.. O to jim vždycky šlo, jde a půjde. Nezajímá je vůbec, jak ti to narušuje život. Zajímají se jen sami o sebe. Bohužel.

Myslím, že se s tím snad každá ještě setkáme, nebo jsme se už některé setkaly, proto je třeba vědět, na co se připravit. Doufám, že ti to trochu pomohlo a v krizových situacích se nesložíš, ale půjdeš dál! :-)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a tři